I. Energy Materials and Devices

Organizer

Chae-Ryong Cho (Pusan National University, Korea)
Yudi Darma (Institut Teknologi Bandung, Indonesia)
Yong-Mook Kang (Korea University, Korea)
Chunjoong Kim (Chungnam National University, Korea)
Yangdo Kim (Pusan National University, Korea)
Wisanu Pecharapa (King Mongkut's Institute of Techonology Ladkrabang, Thailand)

II. Materials and Devices for Displays and Optoelectronics

Organizer

Ivan H. Bechtold (Federal University of Santa Catarina, Brazil)
Jakrapong Kaewkhao (Nakhon Pathom Rajabhat University, Thailand)
Hyun-Suk Kim (Chungnam National University, Korea)
Youn Sang Kim (Seoul National University, Korea)
Young-woo Kim (Korea Photonics Technology Institute, Korea)
Myoung Hoon Song (Ulsan National Institute of Science and Technology, Korea)

III. Materials and Devices for Sensors

Organizer

Nguyen Duc Hoa (Hanoi University of Science and Technology, Vietnam)
Hyunhyub Ko (Ulsan National Institute of Science and Technology, Korea)
Qin li (Griffith University, Australia)
Changhyun Pang (Sungkyunkwan University, Korea)

IV. Materials, Processing, and Devices for Flexible Electronics

Organizer

Benjamin Agyei-Tuffour (University of Ghana, Ghana)
Rodrigo Martins (UNINOVA Research Institute, Portugal)
Young Min Song (Gwangju Institute of Science and Technology, Korea)
Kijun Yu (Yonsei University, Korea)

V. Two-dimensional van der Waals Materials: Graphene and Beyond Graphene

Organizer

Jinsung Kwak (Changwon National University, Korea)
Soon-Yong Kwon (Ulsan National Institute of Science and Technology, Korea)
Wei Liu (Nanjing University of Science and Technology, China)

VI. Advanced Structural Materials

Organizer

Si Young Chang (Korea Aerospace University, Korea)
Shinji Muraishi (Tokyo Institute of Technology, Japan)

VII. Computational Materials

Organizer

Ki-Ha Hong (Hanbat National University, Korea)
Hyunyou Kim (Chungnam National University, Korea)
Liang Zhang (Tsinghua University, China)

VIII. Advanced Fabrication, Characterization and Devices

Organizer

Si-Young Choi (Pohang University of Science & Technology, Korea)
Woohee Kim (Hanyang University, Korea)
Charlene Lobo (University of Technology Sydney, Australia)

IX. Semiconductor Materials and Devices

Organizer

Seung-Hyub Baek (Korea Institute of Science and Technology, Korea)
Changhwan Choi (Hanyang University, Korea)
Hideo Hosono (Materials Research Center for Element Strategy. Tokyo Institute of Technology , Japan)
Abdelilah Slaoui (CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique), France)

X. Biomaterials and Soft Materials

Organizer

Il-Joo Cho (Korea Institute of Science and Technology, Korea)
Ki Su Kim (Pusan National University, Korea)
Donghee Son (Sungkyunkwan University, Korea)

XI. Neuro-inspired and Quantum Computing Materials and Devices

Organizer

Monica A. Cotta (State University of Campinas, Brazil)
Dohun Kim (Seoul National University, Korea)
Jin-Hong Park (Sungkyunkwan University, Korea)
Masaharu Shiratani (Graduate School of Information Science and Electrical Engineering, Kyushu University, Japan)

XII. Materials-Related Interdisciplinary Issues

Organizer

David Dodoo-Arhin (University of Ghana, Ghana)
Young Joon Hong (Sejong University, Korea)

XIII. Synchrotron Based Analysis about Materials for Various Application

Organizer

Ki-jeong Kim (POSTECH, Korea)
Hyun Hwi Lee (POSTECH, Korea)
David Shapiro (Advanced Light Source, USA)
Hyun-Joon Shin (Chungbuk National University, Korea)